Chcete existovat i po 55. roku života?

Chcete existovat i po 55. roku života?

Přečetli jsme za vás...

Diakonie Českobratrské církve evangelické vede kampaň, která má změnit pohled na seniory. Chce ukázat, že stárnutí má svoji kvalitu a cenu, a upozorňuje na fakt, že senioři jsou dnešní společností a médii často přehlíženi.

ČT24 | 21. 5. 2011

 

Senioři představují zároveň nejpočetnější skupinu klientů, o něž Diakonie pečuje.

Dnešní tabu se jmenuje stáří, zní hlavní slogan kampaně.

Dnešní tabu se jmenuje stáří

"Lidé, kterým je 55 roků a více, jako by neexistovali. Jen výjimečně se s nimi setkáte v médiích jinak než jako s oběťmi nehody či podvodu,"
popisuje Ivan Peterka z agentury ProBono důvody, které vedly ke vzniku kampaně.
 
Videoklip ke kampani sledujte zde
 
Senioři jsou vůči mladším znevýhodněni a běžně označováni pejorativními výrazy, například "dědek". Jsou často vnímáni jako "pomalí a popletení". Pro takové chování je zaveden termín ageismus, což znamená diskriminaci seniorů jako vědomé, záměrné a časté znevýhodnění starších lidí kvůli jejich věku. To má za následek stigmatizaci seniorů a upírání jejich zasloužených práv.
 
Podle domácích průzkumů zažil téměř každý třetí občan starší 60 let a více než každý druhý starší 70 let v nedávné době situaci, kdy se k němu někdo choval rozdílně jen z důvodu jeho vyššího věku. Ageismus se netýká jen nejstarších věkových ročníků. Jedním z typických příkladů je třeba diskriminace starších pracovníků na trhu práce. Za "starší" jsou v závislosti na oboru považováni už padesátníci nebo lidé nad 45 let.
 
Zaměření kampaně se nese v duchu jejího titulu, tedy Otevřeno seniorům.
"Chceme otevřít seniorům… Mysl lidí, přístup institucí i jednotlivců, veřejné i neveřejné prostory, zkrátka společnost. Tím, že otevíráme seniorům, otevíráme i sami sobě,"
píše se v tiskové zprávě kampaně. 

Senioři neexistují

Lidé by se měli především informovat o tom, jak mohou věkové diskriminaci ve svém okolí předcházet. Úvahy k zamyšlení nabízí tzv. seniorské desatero:

1. Stárnutí je proces, nikoli stav. 2. Senioři neexistují. 3. Jak Češi stárnou? 4. Stárnutí české populace není sociální problém. 5. V nepřátelském prostředí není prostor pro rozvoj. 6. Pokrok se dotýká všech. 7. Senioři volí, pracují a nakupují. 8. Na stáří se neumírá. 9. Potřebují senioři naši pomoc? 10. Kvalita života se možná mění, ale zůstává.

 

Celý článek z portálu ČT24 čtěte zde

Naši partneři 

 

               

 

 

 

 

NAZEV WEBU
Diakonie ČCE Karlovarský kraj Ústecký kraj Liberecký kraj Královehradecky kraj Plzeňský kraj Jihočeský kraj Vysočina Pardubický kraj Jihomoravský kraj Olomoucký kraj Zlínský kraj Moravskoslezsky kraj Středočeský kraj Praha